موسسه حسابیار

استاندارد حسابداری ۴۳ – درآمد عملیاتی حاصل از قرارداد با مشتریان

استاندارد حسابداری 43

در نهایت، پس از تقریباً دو سال از انتشار پیش‌نویس، ویرایش نهایی استاندارد حسابداری ۴۳ با عنوان “درآمد عملیاتی حاصل از قرارداد با مشتریان” (مطابق با استانداردهای بین‌المللی حسابداری ۱۵ یا IFRS 15) توسط سازمان حسابرسی به تصویب رسید. مطابق بند ۱۳۲ ویرایش نهایی این استاندارد، الزامات این استاندارد در مورد تمام صورت‌های مالی که دوره مالی آنها از تاریخ ۱ فروردین ۱۴۰۴ و بعد از آن شروع می‌شود، لازم‌الاجراست. همچنین، از این تاریخ به بعد، این استاندارد جایگزین سه استاندارد حسابداری ۳ “درآمد عملیاتی”، ۹ “حسابداری پیمانهای بلندمدت” و ۲۹ “فعالیت‌های ساخت املاک” خواهد بود.

استاندارد حسابداری ۴۳، که موسوم به “درآمد عملیاتی حاصل از قرارداد با مشتریان” است، یکی از مهم‌ترین استانداردهای حسابداری است که تاثیر بسزایی بر روی گزارش‌گری مالی شرکت‌ها دارد. این استاندارد، با مطالعه و بررسی دقیقی که انجام شده، توسط سازمان حسابرسی تأیید شد و حالا به عنوان استاندارد رسمی در حوزه حسابداری شناخته می‌شود.

از تاریخ اجرای این استاندارد، همه شرکت‌ها موظفند مقررات و الزامات آن را رعایت کرده و در گزارش‌های مالی خود، اطلاعات مربوط به درآمد عملیاتی حاصل از قرارداد با مشتریان را به دقت ارائه دهند. این گام مهم، بهبود شفافیت و کیفیت گزارش‌گری مالی را در بخش‌های مختلف صنعت و اقتصاد کشور فراهم خواهد کرد.

در صورت نیاز به مشاوره مالی و مالیاتی در خصوص استاندادرهای حسابداری و پیاده سازی سیستم های مالی و استانداردهای حسابداری با ما تماس بگیرید تلفن ۰۳۱۳۱۱۱۴

بیشتر بخوانید

جهت دریافت مشاوره فرم زیر را تکمیل فرمائید