ریسک پذیری
۲۰ اردیبهشت
بروزرسانی در: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
بازدیدها: 812

ریسک پذیری

برای بدست آوردن هرچیز باید از چیز دیگری گذشت

انسانها از این که چیزی را از دست بدهند وحشت دارند. به همین خاطر از “تغییر”می ترسند و در نتیجه از “تصمیم گیری”اجتناب می کنند. شما از تغییر می ترسید، چون از این می ترسید که ممکن است همین چیزهای فعلی را هم از دست بدهید و بجای آنکه زندگیتان بهتر شود، بیشتر در مرداب فرو روید.از تصمم گیری و انتخاب هدف اجتناب میکنید و در واقع قدرت ریسک پذیری ندارید.
این بد است… خیلی بد است! و لازم هم نیست که من به شما بگویم چرا بد است. خودتان بهتر از من می دانید که هیچ کسی بون غلبه بر ترس به رویاهایش نرسیده . رویا و ترس با هم یکجا جمع نمی شوند .
پس با این مقدمه می رویم سراغ معرفی این راهکارهای مهم:
بیشتر پیشرفت های زندگی، از معامله به وجود می آید، یعنی داد و ستد. شما چیزی را از دست می دهید و چیزی را به دست می آورید. اجازه دهید چند مثال را بررسی کنیم:
• شما بخشی از پس انداز خود را در حساب سپرده ی بانکی قرار می دهید و هر ماه بهره ای برای آن دریافت می کنید. پس قدرت خرج کردن و لذت بردن از آن را (در کوتاه مدت) از دست داده اید.
• شما فردی را به عنوان همسر انتخاب می کنید، پس شانس ملاقات کردن تمام انسانهای دیگر را که می توانستند شریک زندگی شما باشند از دست می دهید تا در ازای آن با تمام وجود با یک نفر باشید
اگر شرط وارد شدن به بازار و ارتباط با افراد ثروتمند این باشد که برای مدتی رایگان در حجره ی یک بازاری کار کنید و زمین را جارو کنید، آیا خطر از دست دادن زمان و انرژی مربوط به آن را میپذیرید؟

من هر چه قدر فکر می کنم نمی توانم فرصتی را برای پیشرفت در زندگی خودم پیدا کنم که در ازای چیزهایی که بدست آورده ام چیزی از دست نداده باشم. پس بجای “از دست دادن” دارایی هایتان، باید از “هیچ چیز را از دست ندادن” بترسید! یعنی اینکه اگر شما نمی خواهید هیچ چیزی را از دست بدهید و همه چیز را محکم نگه داشتید، میزان داد و ستد و معامله در زندگی شما صفر خواهد
و منظور من از “دارایی” صرفا مادیات نیستند. دارایی ها می تواند وقت، مهارت، هنر، دانش، عشق و حتی توجه شما باشد.
حاضر باشید تا در معامله های کوچک ضرر کنید تا در معاملات بزرگ برنده شوید.
شما هم باید قبل از ریسک کردن، اول دانش خود را در آن زمینه زیاد کنید. داشتن دانش کافی به شما اعتماد به نفس بالایی می دهد و می توانید نقشه ی راه بهتری برای خود آماده کنید البته داشتن اطلاعات و دانش هیچ چیزی را تضمین نمی کند. مهندسین نخبه ی دنیا در ناسا جمع می شوند و سالها وقت صرف طراحی یک فضاپیما می کنند تا با موفقیت مسافرانش را به فضا ببرد و بازگرداند. اما با این همه هر از گاهی یکی از این فضاپیماها سقوط می کند و سرنشینانش متاسفانه جان خود را از دست می دهند. در نتیجه هدف ما این است که احتمال خطا در تصمیم گیری را به حداقل برسانیم، نه اینکه صفر کنیم. اگر شما حتی با محاسبه ی احتمالات به این نتیجه رسیدید که ۷۰% می توانید موفق شوید اما باز دست به کار نشوید، به احتمال زیاد نیاز به یک گوی بلورین دارید که آینده را برایتان نشان دهد و متاسفانه چنین چیزی هنوز ساخته نشده است.
اگر امروز کاری را که آرزویش را داشتید انجام نمیدهید، فقط و فقط به خاطر این است که می ترسید به دنبال کاری که دوست دارید بروید و در راهش شکست بخورید. وگرنه تصور کنید هرکاری دوست داشتید میتوانستید انجام دهید بدون آنکه شکست بخورید. آیا باز هم همین کار را انتخاب میکردید؟

بیشتر بخوانید:  چهار اصل فروش موفق

جرات خود را بیشتر کنید

 

دکتر جفرز می گوید: «برای موفقیت، باید بتوانید جرات و جسارت خود را تقویت کنید و با افکار منفی خود مبارزه کنید.» او همچنین اعتقاد دارد، با خطر و ریسک کردن ، استرس هایتان کاهش میابد. در نتیجه باید گفت، تنها راه غلبه بر ترس، روبه رو شدن با آن است. سعی کنید ترس های خود را کنار بگذارید و کارهایی که در ذهن دارید را انجام دهید.

ریسک پذیری

ریسک پذیری

نگذار حسرت گذشته ات را بخوری

اگر با افرادی که سنشان از شما بیشتر و تاحدی عاقل تر هستند، صحبت کنید بیشتر آنها می گویند که ما حسرت کارهایی که انجام نداده ایم را می خوریم نه حسرت کارهایی که انجام داده ایم را. اگر همیشه در زندگی امروز و فردا کنید، هرگز به نتیجه دلخواه نخواهید رسید. به یاد داشته باشید که هیچ نتیجه ای منفی نیست. بلکه چیزی است که شما با تجربه ها و لحظات خود می سازید

موانع را پیدا کن و کنار بگذار

چند بار برایتان پیش آمده است که برای انجام ندادن کارهایتان عذر و بهانه آورده اید؟ مثلا، خیلی سخت است، خیلی خسته ام، زمان نداشتم و … . این بهانه ها برایتان آشنا نیست؟ بیشتر ما درگیر محدودیت های ذهنی خود و امروز و فردا کردن کارها هستیم در حالیکه افرا موفق، حتی وقتی کاری را دوست ندارند نیز از همه زمان خود استفاده می کنند و همه تلاش خود را انجام می دهند. افرا موفق اصولا کارهایی را انجام می دهند که دیگران آنها را سخت و دشوار می نامند. آنها همه خطرات احتمالی را پیش بینی و برای کارهای خود برنامه ریزی می کنند. خلاقیت، جرات و شهامت دارند. آنها به طور ذاتی موفق و خوش شانس به دنیا نیامده اند، بلکه با اراده، سخت کوشی و نداشتن ترس به موفقیت های خود رسیده اند. آنها به جای پیدا کردن موانع، موقعیت ها را کشف می کنند.

ریسک به معنی پذیرش خطر نیست !
ریسک یعنی پذیرش ورود به شرایطی که از آن اطلاع زیادی نداریم.
همچنین می خواهم یادآوری کنم که منظور من از “ریسک کردن” انجام کارهای غیرمنطقی و احمقانه نیست. هدف من این است که شما شجاعت کافی برای تصمیم گیری در مواردی پیدا کنید که واقعا برایتان خوب است و عاقلانه هم به نظر می رسند اما باز هم قادر نیستید که ترس خود را رها کرده و مسیر جدیدی را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:  چرا رویا و هدف فضانوردی کودکان تبدیل به بیکاری میشود؟

شما اگر هر روز از یک مسیر به خانه تان بازمیگردید، به خاطر این است که میدانید چه مسیری خواهید پیمود، چقدر طول خواهد کشید، اما میدانید مسیرهای دیگری هم هست که تا به حال امتحان نکردید، چرا؟ چون جرات ورود به شرایطی که از آن اطلاع زیادی نداشتید را ندارید.و این یعنی مرگ خلاقیت و رویاهایی که هر روز در ذهن مان برای تحقق شان با ترس می جنگند.

خب چه کار باید کرد؟

کافیست فقط یکبار برای همیشه یادبگیرید ریسک پذیر باشید

برای غلبه به ترس توصیه میکنم ریسک های زیر را انجام دهید:
به یکی از بدترین ترسهایتان غلبه کنید
فقط یکبار این ریسک را بپذیرید تا زندگی شما برای همیشه دگرگون شود.
همه ما در زندگی یک ترس بزرگ داریم.
بعضی از ما می ترسیم با افراد غریبه ارتباط برقرار کنیم، بعضی از ما از ارتفاع می ترسیم، بعضی از ما می ترسیم کارمان را از دست بدهیم…
ما از انجام این کارها نه به خاطر ماهیت آنها، بلکه فقط به خاطر اینکه نمیدانیم حین و بعد از انجام آنها چه اتفاقی خواهد افتاد می ترسیم. چطور آنرا درمان کنیم؟ فقط یک بار ریسک کنید و آن کار را انجام دهید.

فقط یکبار بدون حتی آمادگی قبلی شروع کنید در جمعی سخنرانی کنید.

فقط یکبار بدون مقدمه با فردی غریبه در خیابان شروع کنید به صحبت کردن.

ریسک پذیری

ریسک پذیری

فقط یکبار کاری که دارید را رها کنید و بدنبال کاری که دوست دارید بروید، مطمئن حتی اگر موفق هم نشدید، برای همیشه از ریسکی که کردید به خودتان افتخار خواهید کرد (گفته مارک تواین را به خاطر بیاورید

بسیاری از ترس هایی که در زندگیمان داریم، فقط توهمی هستند که خودمان برای خودمان درست کردیم، باور نمیکنید؟ از کوچکترین آنها شروع کنید به ریسک کردن تا باورتان شود.
کاری را که همیشه دوست داشتید انجام دهید اما از ترس مسخره کردن دیگران انجامش ندادید را انجام دهید
بعضی ها رشته دانشگاهی مورد علاقه شان را فقط به خاطر این انتخاب نکردند تا سرزنش نشوند.
بعضی ها لباس هایی که می پوشند را فقط به خاطر پذیرش جمع دوستانه اش است.
بعضی ها مشغول کاری دولتی هستند که دوست ندارید، فقط به خاطر اینکه از نظر دیگران باکلاس است.

آنها را رهــــــــــا کنید !

زندگی شما زمانی آغاز میشود که خود واقعی تان را زندگی کنید، نه کسی که دیگران میخواهند.
انتخاب های شما برای شما اگر خوشایند می آیند، انتخابشان کنید. اجازه ندهید افکار و طرزفکر دیگران برای شما انتخاب کند چه کنید.
شما اگر کاری را که دوست دارید انجام دهید، شاید بیش از آنچه انتظارش را داشتید دریافت کنید ! … اما تا زمانی که شروع نکنید معلوم نیست ، حتی اگر موفق هم نشوید، راهی را برای موفقیت پیدا خواهید کرد.